Ghosting, a köddé válás jelensége
Nórának éppen nem volt párkapcsolata, amikor megismerkedett egy férfival, Csabával. Kedves szavakkal közeledett, udvariasan, egyértelművé téve, hogy ismerkedni szeretne a lánnyal. Nóra örömmel fogadta, jól estek neki a dicséretek, a szép szavak. Megegyeztek egy randevúban, és a megbeszélt helyen és időpontban találkoztak is.
Egy kellemes estét töltöttek együtt, sokat beszélgettek. Nóra úgy érezte, hogy végre talált egy férfit, akinek elmondhatja az elképzeléseit: mit szeretne az életében megvalósítani, a terveit, az álmait. A férfi kedvesen és érdeklődve hallgatta, de ő maga szűkszavúan nyilatkozott az életéről. Igaz, Nóra nem is nagyon kérdezte, annyira el volt foglalva azzal, hogy saját magáról beszéljen.
Energiával feltöltődve tért haza, és órákon át egy boldog jövőről ábrándozott, amelyen a férfival osztozott. Teljesen elbűvölte Csaba kedvessége és udvariassága. Azt ígérte a férfi, hogy hívni fogja.
Eltelt egy nap, és nem történt semmi. Nem érkezett se üzenet, se hívás. Elkezdett nyugtalankodni. Talán valami baj történt? Akkor biztosan értesítette volna, ha módjában áll. Aztán a következő nap sem történt semmi. Nóra kezdte megérteni, hogy miről van szó, és nem érdemes várni a férfi jelentkezésére. De azért titkon bízott benne, hogy hívni fogja.
– Most biztosan valami nagyon fontos dolga van – nyugtatgatta magát. Aztán a harmadik nap már egészen biztosan érezte, hogy a férfi köddé vált. De akkor miért mondta, hogy jelentkezni fog? Nóra egyre dühösebb lett. Miért nem mondta meg, hogy nem akar vele többet találkozni? Miért hitegette?
A jelenség
A ghosting, a “köddé válás” az interneten való ismerkedés lehetősége miatt egyre könnyebben lebonyolítható. Gyorsan lehet kapcsolatokat kialakítani, a választék óriási. Ugyanolyan könnyen lehet aztán köddé válni – akár már azelőtt – mielőtt a személyes találkozó létrejönne. Ez talán könnyebben feldolgozható, mint a fenti esetben, amikor már egy kellemes estét is együtt töltöttek. Ilyenkor már erősebb érzelmek jelennek meg, amelyek felkavarják a feleket.
De nem csak párkapcsolatban, baráti és munkakapcsolatban is előfordulhat ez a jelenség. A munkáltató munkaerőt keres, és a jelentkezők között akadhat olyan is, aki az ígérete ellenére nem jelenik meg az első munkanapon. Szó nélkül, információadás nélkül eltűnik. Nem elérhető, nem veszi fel a telefont, nem ír vissza messengeren, e-mailben.
A cserbenhagyott „áldozat” először csak értetlenkedik, reménykedik, elméleteket gyárt, hogy miért nem jelentkezik a másik, aztán egyre erősebb érzelmek jelentkeznek nála. A gondolatok, amelyek ilyenkor felmerülnek az üggyel kapcsolatban, előbb-utóbb elvihetik a végletekig, akár haragot is érezhet.
Akit ilyen módon elhagynak, az sajnos újra és újra meg fogja tapasztalni ezt a jelenséget. Egyre hamarabb fog bekapcsolni benne egy rossz érzés, hogy valami nem stimmel a másik ember viselkedésével. Aztán eljön az a pont, amikor leáll ez a folyamat, mert elég lesz a ghostingot elszenvedőnek ezekből a tapasztalatokból. Nem törekszik már arra, hogy új kapcsolatokat alakítson ki.
A kiút ebből a helyzetből, az érzelmek feldolgozásán keresztül vezet, a régi viselkedésminták elengedésével. Mivel a ghostingolót – és életünk egyetlen más szereplőjét – sem tudjuk változásra bírni, saját magunknak kell felelősséget vállalni az életünkért. Nekünk kell változni!
Első ránézésre látszólag joggal gondolhatjuk azt, hogy csakis ghostingoló a hibás. Ő biztosan az, de nézzük meg ezt a helyzetet egy másik nézőpontból, szedjük szét alkotóelemeire.
Az információáramlás útja
A jó kapcsolatok alapfeltétele a jól működő kommunikáció. Ez úgy néz ki, hogy információt adok, a másik befogadja, feldolgozza, aztán ő ad információt. Ez a ghosting esetében nem működik, hiszen az egyik fél szó nélkül eltűnik, köddé válik.
De ha jobban megvizsgáljuk, akkor látni fogjuk, hogy miért nem ad információt. Ehhez vissza kell forgatni az idő kerekét.
Valami megelőzte, valami kiváltotta azt, hogy így oldotta meg a helyzetet, hogy szó nélkül távozott. Ha az egyik nap még minden rendben van, akkor mi történhetett, milyen hatás érte, hogy így döntött? Mivel ketten vannak ebben a játékban, csakis az “áldozat” oldalán kell keresnünk a “hibát”.
Információra lenne szükség, az pedig nincs. Megtudni, hogy mi a baj, miért nem működik a kapcsolat. De információ akkor van, ha van befogadás a másik oldalon. Ez azt jelenti, hogy meghallgatom a másik embert, elgondolkodom azon, amit mondott, és ha kell, változom. Ha úgy érzem, hogy nem hibáztam, akkor ezt elmondom a másiknak.
Az nem befogadás, ha meghallgatom ugyan a másikat, de elkezdek vele vitatkozni, hogy nincs igaza, anélkül, hogy megvizsgálnám a helyzetet.
Tehát ha nincs befogadás, akkor minek adjon információt a másik.
Amint láttuk a példában, Nóra a saját elképzeléseit osztotta meg a férfival, nem mutatta, hogy érdekli a másik ember. A férfi a lány viselkedéséből azt szűrte le, hogy nincs értelme őszintének lenni, mert úgysem lenne befogadó a másik.
Egy kapcsolat kialakulásánál és fenntartásánál a kölcsönösség nagyon fontos, egyébként nincs értelme. Az információáramlás a motorja az emberi kapcsolatoknak.
Lehet, hogy így könnyebb?
Természetesen a férfi is hibázott, amikor nem adott információt. Ő már tudta, ha csak tudattalan szinten, hogy ha infót ad, abból baj lesz. A másiknak olyan lesz a reakciója, ami rossz érzést okoz neki. Látszólag egyszerűbb tehát elmenekülni, és elkerülni egy esetleges konfliktus következményeit. Bár valószínűleg a bűntudat, amit érez, mélyen ott motoszkál benne. De ez már legyen az ő problémája.
Hogyan vessünk véget egy ilyen jelenségnek?
Ha te is kerültél már ilyen helyzetbe, és szeretnéd feldolgozni ezt a problémát, akkor először is meg kell vizsgálni, hogy mi zavar ebben a helyzetben.
- – Hogy semmibe vettek?
- – Hogy nem számítasz?
- – Hogy nem kaptál infót?
- – Vagy valami más?
A válaszban megbújó érzelemmel el lehet indulni a feldolgozás útján.
Az oldások után ez a jelenség eltűnik az életedből, és megnyílik az út a kölcsönös odafigyelésen és tiszteleten alapuló emberi kapcsolatok előtt. Legyen az párkapcsolat, baráti vagy üzleti kapcsolat.
AnaLog Módszer konzultáns


